Chůze naboso

Známý léčitel Sebastian Kneipp koncem minulého století řekl: "Každý krok bosky znamená jednu minutu života navíc." O vhodnosti chůze naboso při různých onemocněních psali a hovořili již starořečtí, staročínští a egyptští lékaři.

Je známo, že na jednom čtverečním centimetru chodidla je jeden a půlkrát více tepelných i mechanických receptorů než na stejné ploše ostatních míst kůže. Tento fakt potvrzují i výzkumy různých vědců a lékařů, kteří za pomoci studených a teplých jehel určují množství a rozmístění teplých a studených bodů na kůži člověka.

Při chůzi bosýma nohama se zvyšuje aktivita tepelných i mechanických receptorů chodidel. Výzkumy prováděné v některých laboratořích jasně dokazují existenci mechanismu termoregulace u lidí, kteří soustavně otužují své nohy. Zvyšuje se činnost nervosvalových procesů, působí se na normalizaci a stabilizaci tlaku, na zlepšení okysličujících procesů v organismu. Není proto náhodou, že v sanatoriích mnoha zemí je součástí léčebné kúry chůze bosky po různých podkladech jako je umělý led, strniště, písek, kameny, tráva, asfalt s měnící se teplotou povrchu a podobně. Její využití pomáhá k léčbě chorob srdce a cév, nervů a i psychiky.

Chůze bez bot také pomáhá v předcházení a dokonce i léčení různých deformací, především plochých nohou a vybočení palců. Je známou skutečností, že u lidí, kteří hodně chodí bosi, jako v Indii, Vietnamu a Indonésii, se lékaři s podobnými patologickými změnami téměř nesetkávají.

Při chůzi naboso je však noha velice náchylná na různá zranění, pořezání poškrábání chodidla. Firma Vibram proto přišla s revolučním řešením. Navrhla botu/nebotu a pod označením Fivefingers (pět prstů) ji začala úspěšně prodávat. Jedná se o ultralehký a ultraodolný materiál, který se přispůsobí chodidlu jako druhá kůže. Člověk má pocit, že jde naboso, přesto má chodidla bezpečně chráněná! Nevěříte? Vyzkoušejte!

Více informací na www.vibramfivefingers.com (stránky jsou v angličtině, naštěstí co Čech to lingvista) 

ilustrační foto
ilustrační foto
ilustační foto