FIVEVIBRAM FINGERS - téměř bos! (www.svetoutdooru.cz)

Svojí vlastní cestou-necestou jdou boty-neboty, spíše jakési prstové ponožky s podrážkou, jak již definuje i samotný název FiveFingers. Tuto novinku prstových bot jsme anoncovali v jarním vydání Novinek SO. Několikrát se i objevila v tisku, že se jedná o novou módu, trend atd. Ovšem místo plesání nad tím, jak být cool a in, se naši testeři celé léto proháněli cestou, necestou městem i ve vodě v různých modelech, abychom mohli přinést podrobné a detailní informace. Zajímavostí je i to, že se jedná o kompletní výrobek firmy Vibram, která se dosud ve výrobě finálních výrobků, tedy bot, příliš neprofilovala, ale byla významným dodavatelem podrážek všech typů.

Celý koncept je postaven na myšlence přirozené chůze naboso, kterou firma Vibram obula do jemné podrážky - přesně podle nohy včetně prstů. Změnou je to, že se pří chůzi mění držení těla vzhledem k obepnutí chodidel a také díky tenké podrážce bez vyměkčení, tvarování či podpatku. Nošením těchto bot totiž posilujete svaly na chodidlech, lýtkách a kolem celé páteře. Nejde tedy jenom o vzhled, prstové boty současně poslouží i jako relaxační pomůcka pro naše civilizací zchoulostivělé nohy, otloukané chůzí po asfaltu či betonu. Oddělené a natažené prsty i tenká podrážka kopírující tvar nohy, to vše umožňuje noze přirozeně pracovat a narozdíl od bot, které mají jinou mechaniku pohybu, FiveFingers protahují a celkově posilují všechny svaly a šlachy v noze.

Ostatně, když se podíváme mezi zdravotníky či pracovníky rehabilitace, tak se  nejedná o nic překvapivého. Naopak, odborné studie tvrdí, že „Standardní sportovní boty mohou být příčinou toho, čemu se snažíme předejít: nestability a chronického přetížení. Sportovní a běžecké boty budoucnosti budou pružné flexibilní a budou mít značně tenčí podrážky." - citát z knihy Zdravá chůze po celý život - Dr. Med. Christian Larsen,2004, str.124, v knize se citují i další studie.

Podívejme se tedy přímo na samotné prstové boty. Botky mají pružnou podrážku a tenký svršek, který se liší podle jednotlivých modelů. Základní model Classic jen obepíná chodidla a nárt nechává zcela volný. Pro sportovnější aktivity je určen model Sprint s páskem přes nárt, model KSO má nárt zakrytý prodyšnou síťovinou a konečně model Flow je určený do mokrého prostředí, protože svršek je z neoprenu. Zcela čerstvou novinkou je pak model KSO Trek, který má více profilovanou podrážku a svršek z klokaní kůže, a je určen více do terénu a pro turistiku.

Podrážka, dá-li se vůbec podrážce mluvit, je velmi dobře přilnavá k různým povrchům, což u výrobce takového renomé, jaké má firma Vibram, je v podstatě povinnost. Díky tomu je chůze velmi jistá, i když zpočátku pro nohy, spoléhající na oporu bot, poněkud nezvyklá.

Podívejme se jaké dojmy si testeři během testu poznamenali:

První pocit - nezvyk. Jde o něco zcela jiného než běžné boty ale i než třeba lehké sandály. Pozor také na to, že nohy za začátku mohou trochu bolet, než si zvyknou na jiný styl chůze a na protažení svalů a šlach, které jsou jinak v nečinnosti. Na začátku je třeba si zvyknout i na jiný styl chůze. Znatelný rozdíl je převedším ve členitém nebo nezpevněném terénu. Zde se totiž uplatní i záběr jednotlivými prsty a noha se různě tvaruje a prohýbá podle terénu. Důležitá je správná volba velikosti aby botky seděly přesně na noze. Když se zvolí dobrá velikost, tak na noze drží velmi dobře a nijak se nezouvají. Nacvičit je třeba také obouvání, kdy je třeba ze začátku dávat pozor na vsunutí jednotlivých prstů na své místo. Ale po chvilce zácviku to je již bez problémů.

Vzhledem k provedení se samostatnými prsty a k přesnému sednutí „boty" na nohu i prsty, jsou nutností krátce ostříhané nehty! A pokud byste chtěli i ponožky, do těchto bot je nutno si pořídit prstové ponožky, které se neshánějí zrovna nejsnadněji. Není však problém tyto „boty" nosit naboso, komfort nošení je velmi dobrý. Vnitřní materiál je příjemný, dobře odvádí pot a noha se v botách překvapivě nijak zvlášť nepotí, což by člověk mohl na první pohled předpokládat podle těsného stažení kolem nohy a velké části gumové podrážky.

Botky FiveFingers jsou zajímavé i pro lidi, kteří mají zborcenou klenbu. To má vliv na postavení prstů, které se nepříjemně mačkají na sebe a zde jsou odděleny a drženy samostatně ve správném postavení. K tomu musím dodat, že se jedná o první boty, ve kterých po prvním nezvyku vydržím celý den. Samotná tenká podrážka poskytuje minimum tepelné izolace. Přes léto a za pohybu, pokud člověk jde, tak nevadí ani nižší teploty, protože noha pracuje a prokrví se. Při delším stání a nižší venkovní teplotě je v nich ale zima.

Poměrně častý dotaz je ohledně bezpečnosti nohou a zakopnutí. Občas člověk zakopne i v těchto botkách, ale nestává se tak často jako u běžných bot, protože člověk má větší cit pro terén. Navíc je i styl zakopnutí jiný díky nízké špičce a zakrytí prstů i zepředu. Zakopnutí nebo okopnutí volných prstů v sandálech je mnohem horší než zde.

Příjemná je snadná údržba. Dají se snadno vyprat a rychle schnou. Potěšila také dobrá trvanlivost. Za celou dobu intenzivního používání, kdy v podstatě přes léto to byly mé nejpoužívanější boty, na nich stále není žádné viditelné opotřebení.

Protože u prstových botek byla zdůrazňována i jejich zdravotní prospěšnost a netradičnost pohybů, zapojili se do testování i vrcholoví sportovci. Poznatky shrnul trenér skokanů o tyči Sláva Patera:

Moderní sportovní obuv umožňuje díky své konstrukci a odpružení stále větší zatížení chodidel dolních končetin. Stále lépe tlumí nárazy, zlepšuje stabilitu kotníku, podporuje pronaci chodidel při běhu a chůzi, ale přes všechny pozitiva, která tato moderní obuv přináší, má i své negativní stránky. Podpůrné systémy obuvi totiž přebírají funkci drobných chodidlových svalů, tedy to jak chodidlo pracovalo od pradávných časů. Výsledkem je dlouhodobě snížená stimulace chodidlových svalů, která vede k postupné atrofii a následně poruše chodidlové klenby. Vynikajícím prostředkem k udržení přirozené funkce chodidlových svalů je pohyb na boso a to nejlépe v terénu, kde je však riziko poranění. Nejvíce hrozí poškození kůže, která není na takovouto zátěž adaptovaná. A právě zde mohou pomoci prstové boty FiveFingers, protože chůze v nich ve velké míře zachovává přirozenou funkci bosé nohy.

Tyto vlastnosti jsme s úspěchem vyzkoušeli i při použití v atletice. Nejlépe úvodní části tréninku - rozklusání, rozehřátí, atletická abeceda - kdy docházík adaptaci a tonizaci chodidlové klenby na zátěž. Následně pak na závěr tréninku - vyklusání, regenerační klus na závěr (zvláště v období, kdy je příliš studený podklad pro bosá chodidla nebo v případě, že je příliš tvrdý povrch).

Vyzkoušeli jsme také specifické použití v atletice a to k nácviku skokanských disciplin ze zkráceného rozběhu, kdy bosé chodidlo umožňuje zvýšení senzitivity plosky nohy a tím zlepšení předodrazového rytmu.

Další z připomínky testerů včetně použití na vodě.

I přes tenkou podrážku není nepříjemné chození po ostrých kamenech - nikdy mě to nebolelo, naopak bylo to příjemné (ale mám ráda i šimrání na nohách :o)). Stoj je v nich opravdu zdravější - nebolí tolik záda a posilujete plosku nohy. Při chůzi trávou se občas obšťastníte ozdobou ve formě „čtyřlístku" mezi prsty, což někoho potěší, jinému to překáží.

Vyzkoušela jsem i použití v kajaku a ve vodě, kde k vodním aktivitám je model Flow předurčen. Do kajaku a obzvláště do rodeového je nutností co nejmenší obuv a nejčastěji používají vodáci neoprenové ponožky nebo botičky. Prstové botky sice nejsou určeny přímo na kajak, ale fungují bezvadně. Zaberou minimum místa v lodi, vejdete se i do lodi, kam by jste se v jiných botách nevešli a navíc díky tenké podrážce máte cit v nohách a cítíte loď. To že se na vodě nevyhnou namočení je jasné ale zde je příjemné to, že boty oproti nejčastěji používaným neoprenovým ponožkám rychleji schnou.

I při plavání ve vodě drží na noze, tedy alespoň mnou používaný model se suchým zipem přes nárt. Ovšem při chůzi vodou na kluzkých kamenech, při přenášení apod. je třeba dávat pozor, protože tohle jejich hladká podrážka zcela nezvládá. Pro použití přímo do lodě bych ale doporučila kotníkové provedení s vyztužením v oblasti kotníku, kde často dochází k odírání materiálu bot, popř. nohou.

Test několika typů bot Vibram FiveFingers proběhl bez viditelného poškození, boty zanechaly v testerech dobrý dojem. Během krátké doby člověk přijde na plno dalších možností využití, ale musí počítat také s tím, že občas si jeho nohy bude okolí prohlížet déle než by mu mohlo být milé. I to však hodnotí uživatelé většinou jako plus. Slovy jednoho z testerů „Designovým plusem je naprosto nezvyklý vzhled obutých-neobutých nohou, který působí na okolí skoro magicky jako prvek z pohádky o vodníkovi." Omezení použití závisí na venkovní teplotě, rozhodně to nejsou ideální boty do sněhu. Ale na jakékoliv cvičení, běhání či jen procházení jsou přímo předurčeny.

© Svět outdooru, září 2009, text i foto Jan Hotmar, Sláva Patera, Dáša Jursová, Lenka Novotná